Jak zaoszczędzić 1700 zł na podatku do końca roku?

jak zaoszczędzić na podatku
jak zaoszczędzić na podatku

Dziś Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 🙂

Więc postanowiłam wrócić do naszej Kawiarni, do naszych stałych, wiernych i zawsze życzliwych czytaczy, lajkaczy, followersów , hasztagujących i co tam jeszcze w tej nomenklaturze się mieści. Mam też nadzieję, że nasza obecność stanie się regularna i pożyteczna dla Was. Porzucamy tymczasem inne projekty, kilka zakończyliśmy i …. idziemy na kawę – no dobra – po kawę, żeby się lepiej pisało.

Zainspirował mnie dziś tytuł „Jak zaoszczędzić na podatku 1700 zł – czas do końca roku”.

Powiem tak – no jest to możliwe, pod jednym wszak warunkiem – najpierw należy wydać 5331,60 zł, czyli dokonać wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne, tzw. IKZE, a potem w rozliczeniu rocznym skorzystać z odpowiedniej ulgi. Czy określenie „zaoszczędzić” jest tu zasadne, pozostawiam Waszemu uznaniu. Wysokość ulgi zależy od skali podatkowej, w której mieszczą się nasze dochody – 18, 32 czy 19% wówczas ulga odpowiednio wynosi 959,69 zł, 1706,11 zł, 1013 zł.

Konto IKZE można założyć w jednym z kilkudziesięciu funduszy inwestycyjnych.

Poza kwestią ulgi podatkowej, uważam, że jako forma oszczędności na przyszłą emeryturę nie jest to zły wybór, zwłaszcza dla osób, które nie mają umiejętności samodzielnego systematycznego oszczędzania.

Ale znacznie bardziej martwi mnie edukacja i społeczna świadomość ekonomiczna, w tym często dotyczy to osób publikujących różne materiały na temat podatków. Niestety, nie pomoże w tym również, tak wmawiana nam jako dobrodziejstwo, kwestia wypełniania naszych zeznań podatkowych przez urzędy skarbowe – a to dla niektórych oznacza, że nie muszą już za 2018 r. wypełniać swojego zeznania samodzielnie, ale o tym i o innych zmianach następnym razem.

Pozdrawiam Życzliwie

Mirka