Optymistyczne zmiany w Nowym Roku… podatkowym

W Nowym Roku wszystkim – tym całkiem „Małym” i tym „Większym” Przedsiębiorcom i Przedsiębiorczyniom życzymy udanych i interesujących kontraktów, realizacji fajnych projektów, terminowych płatności i prostych podatków, a prywatnie spełnienia marzeń i dużo życiowej energii.

Kawiarnia Podatkowa

 

A w nowym roku, Drodzy Czytelnicy i Drogie Czytelniczki, zmiany, zmiany, zmiany! Więc takie przewrotne motto na te zmiany:

Nie staraj się zrozumieć wszystkiego, bo wszystko stanie się niezrozumiałe. /Demokryt/

Dzisiaj o tych zmianach, które wydają się na pierwszy rzut oka pozytywne – trzeba z Nowym Rokiem optymistycznie zacząć:

  1. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 6600 zł do 8000 zł – ma charakter progresywny i przyniesie korzyści podatnikom o najniższych dochodach.
  2. Zwiększenie limitu zwolnienia z podatku wypłat z funduszu świadczeń socjalnych: z 380 zł do 1000 zł oraz dopłat do wypoczynku z 760 zł do 2000 zł.
  3. Podniesienie wartości początkowej środków trwałych z 3.500 zł do 10.000 zł uprawniającej do jednorazowej amortyzacji.
  4. Wpłaty składek ZUS jednym przelewem – nowe numery rachunków bankowych powinniście już otrzymać z ZUS – końcówka numeru tego rachunku to numer NIP Waszej firmy. Uwaga – wpłaty będą księgowane na poczet najstarszych należności, więc osoby opłacające składki za siebie mogą stracić uprawnienia do zasiłku chorobowego. Najlepiej wystąpić o zaświadczenie o niezaleganiu lub uzgodnienie konta płatnika. Obowiązuje już w styczniu i dotyczy składek wpłacanych za grudzień.
  5. Zwiększenie limitu kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich do kwoty 85 528 zł. Ale uwaga – dotyczy tylko niektórych twórców – katalog zamknięty Art. 22 ust. 9B ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  6. Nowa ulga dla firm – jednorazowa amortyzacja do 100 000 zł.
  7. Od 31.03.2018 r. wchodzi w życie tzw. ulga na start – dla nowych firm, lub rozpoczynających ponownie działalność po 60 miesięcznej przerwie, zwolnienie z opłacania składek ZUS przez pierwsze 6 miesięcy.

 

W następnym artykule zasygnalizujemy kolejne zmiany, części z nich poświęcimy więcej uwagi.

A na koniec przypominajka – inwentaryzacja na 31.12.2017 przeprowadzona? Pamiętajcie o wycenie inwentaryzacji do 15.01.2018 r.!

Noworoczne uściski, Mirka